کوره آهک پزی عقیق صنعت سپاهان

ساخت کوره آهک پزی به زمان حکومت سلسله قاجاریه مربوط می شود که در آن زمان در یکی از روستاهای شهرستان بناب از کوره برای پخت آهک استفاده میشده است. که البته با کوره های آهک پزی به شکل امروزی تفاوت چشمگیری داشته است.لازم به ذکر است ساخت این کوره ها در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به منظور درک بهتر موضوع بهتر است ابتدا به سوالات زیر پاسخ داده شود:

۱- کاربرد کوره پخت آهک  چیست؟

۲- چه چیزی وارد کوره میشود و محصول خروجی آن چیست؟

از کوره آهک پزی برای تولید آهک زنده از سنگ آهک استفاده میشود. یعنی سنگ اهک را وارد کوره کرده و به آن حرارت میدهند تا به کربن دی اکسید و آهک زنده تبدیل شود.

روش کار کردن کوره و حرارت دادن به این صورت است که در کوره یک لایه زغال سنگ و یک لایه  سنگ آهک قرار میدهند سپس با حرارت دادن به کوره زغال سنگ شروع به سوختن میکند و حرارت زیادی را به سنگ آهک وارد میکند در حین سوختن زغال سنگ و حرارت دیدن سنگ آهک کربن دی اکسید از بالای کوره خارج میشود و و آهک زنده ته کوره باقی می ماند.

انواع کوره آهک پزی:

این کوره ها انواع مختلفی دارند که تعداد آنها بسیار زیاد است اما برای آشنایی شما با انواع این کوره ها شرکت عقیق صنعت سپاهان تعدادی از پرکاربردترین نوع آنها را برای شما معرفی می گردد.

۱.کوره افقی یا دوار:

این کوره جزء کوره های رایج آهک پزی می باشد که بسیار شبیه به کوره سیمان پزی می باشد. ساخت کوره دوار آهک به صورت یک استوانه افقی است که لایه داخلی آن از آجر نسوز پوشانده شده است. روش کار این کوره به این صورت است که کوره با شیب حدود ۳تا ۵ درصد به حول محور خود میچرخد و خرده سنگ های آهک را به جلو هدایت میکند تا در انتهای کوره خنک شوند. دلیل استفاده زیاد از این کوره به این دلیل است که میتوان سنگ آهک های بسیار ریز هم استفاده کرد و آهک زنده بدست آورد.

کوره دوار عقیق صنعت سپاهان

کوره دوار عقیق صنعت سپاهان

۲.کوره قائم یا شفت:

این کوره نیز مانند افقی از جنس فولا و به صورت استوانه است اما به حالت ایستاده و عمودی است و همچنین داخل آن نیز با آجر نسوز پوشانده شده است. این کوره جزء کوره های اقتصادی است به خاطر اینکه مصرف انرژی کمی دارد . اما اندازه سنگ های آهک وارده نباید کمتر از ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر کمتر باشد . اگر سنگ های کوچکتری وارد کوره شود باعث خفگی کوره میشود و به درستی کار نمی کند.

کوره شفت عقیق صنعت سپاهان

کوره شفت عقیق صنعت سپاهان

این کوره ها معمولا دارای دو نوع تک شفت یا دوقلو تولید میشوند که تک شفت ها معمولا بین ۵۰ تا ۱۲۰ تن در روز آهک زنده تولید میکنند و دو قلو ها بین ۲۵۰ تا ۶۰۰ تن در ۲۴ ساعت آهک تولید میکنند.

درباره aminh

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *